Bublava (apartmán Bublajda) – Bublava – Rolava (důl Sauersack) – Horní Blatná – Blatenský vrch (1043 m n. m.) – pivovar Ryžovna – Boží Dar (pivovar Červený vlk) – spaní v přístřešku na Zlatém kopci
- najeto: 45 km
- nejnižší a nejvyšší bod: 616–1043 m n. m.
- stoupání: 942 m
- klesání: 568 m
Snídaně je naše klasika – bílkoviny v podobě vajíček a slaniny. Pokud je máme kde udělat. Posilněni vyrážíme do Krušných hor.
Počasí se trochu vylepšuje, ale žádná letní hitparáda to není. Pořád je tak 10–15 °C, naštěstí bez deště. Zatím. Vystoupáme do centra Bublavy (rozuměj autobusová zastávka u úřadu) a hodnotíme ji jako pěknou horskou obec. Sjíždíme zase dolů (ne stejnou cestou) a odbočíme na krásnou asfaltku přímo do srdce Krušných hor. Nenecháme si ujít odbočku k ferratám na Šišáku. Doplníme živiny borůvkami, kterých je tady spousta.
Po vystoupání na hřeben a vyjetí z lesa uvidíme nádheru. Krásné louky a pastviny v pestrých barvách, se zajímavou variací mraků nad nimi. V Rolavě – bývalé zaniklé obci – najdeme jen několik domků. V jednom z nich s oblibou, jednou, možná přespal i slavný český velikán Jára Cimrman. Ale někteří se těší a někteří budou překvapeni z Sauersacku – bývalého měděného dolu, který si zahrál svou roli v seriálu Rapl. Překvapil nás všechny ponurostí místa s velmi pohnutou minulostí nacistické okupace. To místo má ale genius loci.
Krajina se nemění a údolím Černé vody dojíždíme do další zaniklé obce Jelení. Bývalý kostel tu již připomíná jen kaplička na místním hřbitově. Cesta se stoupáním stočí směrem k německé hranici. Cítíme pořád takový stísněný pocit, kdy toto území bylo vysídleno a byla tady vystavěna železná opona.
V Horní Blatné, prvním městě po trase, si dáváme v penzionu Bohemia oběd. Výborné, lidové, tak jak to máme rádi! Jídlo nám dodá sílu, protože tu budeme potřebovat. Trasér Ramon si připravil další lahůdku. Z Horní Blatné si nejprve vystoupáme k Černému jezírku. První kapky deště a krásných 12 °C nám nedodali odvahu „udělat si koupačku“. Taky změna oproti předchozím ročníkům. Asi stárneme!
Ale stoupáme dále po prudké dlážděné pěšině. Na Vlčí jámy. Překrásný kaňon vzniklý propadem cínového dolu. Ale to není vše. Ledová jáma s věčným sněhem. Neodoláme a sestoupíme! Ale nikomu to neříkejte!
Na konci prudkého stoupání na nás čeká rozhledna na Blatenském vrchu. Jdeme se podívat! Na chvíli, protože jsme ji stihli těsně před zavíračkou. Počkáme na skončení mrholení a sjedeme zpátky na hlavní cestu. Pokračujeme kolem osad Bludná do Ryžovny. Hledáme Raplův domek, ale ten se rekonstruuje a moc z něj nezbylo. Ale co již zrekonstruováno je, tak je pivovar. Sympatická výčepní nám dá ochutnat z produkce a pak si vybíráme plnohodnotnou dávku. Výhledy z prvního patra pivovaru na okolní louky – to je pastva pro oči.
Denní doba nám říká, že konečnou dnešního dne bude Boží Dar. Dojíždíme do něj kolem rašeliniště a kromě obce vidíme i nejvyšší bod letošního výjezdu – Klínovec. Ale nepředbíhejme. Vyhledáme pivovar Červený vlk. Kromě piva ochutnáme i místní jídlo. Večeře být musí! Nejvíce nás zaujal kynutý knedlík s trhaným hovězím a svíčkovou omáčkou. I radu na ubytování jsme dostali. Přístřešek přímo na hranici s Německem. Servírka sice byla překvapena, že chceme spát venku v té kose, ale její kolega byl znalejší.
Ujeli jsme z pivovaru jen 300 m a už stojíme. Světýlko, které ty žíznivější zaujalo, značilo ještě otevřenou putyku. Na osazenstvu bylo vidět, že jsou tam jako doma a již třetí den tam vegetují. Jednalo se o dělníky, kteří ale kvůli teplotám nemohli dělat. Tak se ubytovali v baru Koliba a než na pokoji, raději seděli dole v lokále. Už si i sami čepovali, takže obsloužili i nás. Ale bohužel, neobsloužili nás noclehem, tak jsme zase vyjeli do „našeho“ přístřešku.
Rychle vybalit, převléknout se a zabalit do spacáku. Teplota 5 °C a ráno nižší. Odnesli to nejvíce Tomík a Bob, kterým se udělaly díry do karimatky a spali víceméně na zemi. Kdo nezažil, neví!